SUP lentos pirkimas
SUP, sutrumpintai - irklavimas stovint, yra viena sparčiausiai populiarėjančių vandens sporto šakų. Jei norite patys įsigyti lentą, štai keletas dalykų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį. Galite rasti informacijos ir apie tvirtas SUP lentas, ir apie pripučiamas irklentes.
1.SUP lentų tipai
Kaip ir daugumos sporto reikmenų atveju, pirmiausia reikia žinoti, kam juos naudosite, kad nustatytumėte, kuris iš jų tinkamiausias. Panašiai yra kelios pagrindinės lentų rūšys - banglenčių SUP lentos, universaliosios, lygumų (turistinės) ir lenktyninės SUP lentos. Iš jų išvestos kelios variacijos, pavyzdžiui, "allround" banglenčių SUP lentos arba "Yoga" lentos, kurios iš esmės yra platesnė ir ilgesnė "allround" lentų versija.
- Banglenčių SUP lentos paprastai yra trumpesnės, siauresnės nosies ir uodegos dalyje ir turi daugiau išlenkimo (išlenkimo ant lentos nosies ir uodegos) nei kitų rūšių lentos. Dėl to lenta yra manevringesnė, todėl ant jos lengviau naršyti bangas. Tačiau tai taip pat reiškia, kad šios SUP lentos dažnai būna mažiau stabilios ir sunkiau valdomos lygiame vandenyje.
- Allround lentos paprastai būna platesnės, ilgesnės ir storesnės nei banglenčių SUP lentos. Kaip rodo pats pavadinimas, šios lentos puikiai tinka naudoti visur ir leidžia pradedantiesiems tyrinėti įvairius SUP plaukiojimo aspektus. Jos yra stabilios ir lengvai slysta lygiame vandenyje, tačiau taip pat turi padorų rokerį, kad galėtų pasirodyti ant bangų. Jei ieškote, ką pirkti pirmą kartą, universali lenta yra geras pasirinkimas.
- Plokščiavandenės lentos (arba dar vadinamos turistinėmis ) skirtos irkluoti ramiuose vandenyse, be bangų. Tačiau jas taip pat galite naudoti irklavimui jūroje, jei tam yra tinkamos sąlygos. Jų konstrukcija yra optimizuota taip, kad gražiai slystų per vandenį ir sklandžiau slystų - visa tai lemia aštresnė nosis ir ilgesnis denis. Jie yra pakankamai platūs, kad ant jų galėtų balansuoti pradedantieji, todėl jie taip pat tinka pirmajam pirkimui, jei nenorite gaudyti bangų.
- Lenktyninės lentos, panašiai kaip ir lygumų lentos, yra dar ilgesnės, taip pat su aštria nosimi, tačiau siauresnės, kad būtų galima lengvai įgyti greitį. Šios lentos paprastai netinka pradedantiesiems, nes balansuoti ant jų gali būti labai sudėtinga.
2. Lentos dydis - ilgis ir apimtis
Norint rasti tinkamo dydžio lentą, du pagrindiniai veiksniai yra tūris ir ilgis. Tūris (litrais) parodo lentos gebėjimą plūduriuoti su ant jos esančiu svoriu ir apskaičiuojamas pagal jūsų pačių svorį. Kuo didesnis tūris, tuo didesnį svorį gali išlaikyti lenta. Pradedantieji paprastai turėtų ieškoti didesnio tūrio lentų, kad padidėtų stabilumas ir plūdrumas.
Iš esmės galioja taisyklė, kad vienas litras tūrio išstumia vieną litrą vandens ir atitinkamai sukuria vieno kilogramo keliamąją jėgą. Tai reiškia, kad vienas litras lentos tūrio išlaikys ir (arba) pakels vieną kilogramą svorio. Pradedantiesiems rekomenduojame maždaug dvigubai padidinti litrų skaičių, palyginti su jūsų svoriu. Pavyzdžiui, 88 kg sveriančiam žmogui reikėtų ieškoti lentos, kurios tūris būtų apie. 176 litrų.
Kitas žingsnis - nustatyti ilgį. Ilgis (matuojamas pėdomis ir coliais - pvz., 10'8'' skaitomas kaip 10 pėdų ir 8 coliai) priklauso nuo to, kokio tipo lentą pasirinkote (banglenčių, lygumų, universalią, lenktyninę), ir nuo jūsų svorio. Ilgesnių lentų privalumas - jos greitesnės ir stabilesnės, o trumpesnių - manevringesnės. Tačiau bet kuriuo atveju įsitikinkite, kad pasirinkta lenta atitinka jūsų svorį. Paprastai kiekvienas gaminys ir gamintojas turi savo rekomendacijas dėl svorio ir ilgio santykio.
3. Pripučiama ar tvirta lenta?
Pirkdami SUP lentą taip pat galite rinktis tvirtą arba pripučiamą lentą. Kietos lentos gaminamos iš įvairių medžiagų, pavyzdžiui, putplasčio, stiklo pluošto, kevlaro, medžio ir plastiko. Dažniausiai kietosios lentos gaminamos iš putplasčio, padengto epoksidine medžiaga ir stiklo pluoštu. Dėl to jos yra šiek tiek trapesnės, palyginti su pripučiamomis SUP lentomis.
Pripučiamos SUP lentos gaminamos iš sluoksniuoto PVC plastiko, kurio apatinį ir viršutinį sluoksnį jungia austos skaidulos, vadinamosios drop-stitch konstrukcijos. Jas lengviau nešiotis ir joms nereikia daug vietos sandėliuoti, tačiau, nepaisant to, jos yra gana standžios. Be to, pripučiamos lentos (iSUP) yra labai patvarios, palyginti su tvirtomis lentomis, ir puikiai tinka pradedantiesiems. Toliau pateiktoje lentelėje galite susipažinti su abiejų tipų privalumais.
4. SUP irklas
Kai kalbame apie SUP, negalime praleisti irklo kaip neatsiejamos įrangos dalies. Irklą sudaro rankena, kotas ir mentė. Pagrindiniai dalykai, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis irklą, yra jo aukštis ir mentės dydis.
Kad lengviau suprastumėte mentės dydį, galite jį palyginti su dviračio pavara. Jei norite dviračiu važiuoti ilgiau, renkatės žemesnę pavarą, kuri nėra tokia sunki ir suteikia posūkio pagreitį. Tuo tarpu, jei reikia pagreitinti ir turėti šį tą greičio sprinto, įjungiate aukštesnę pavarą. Ji yra sunkesnė, bet suteikia momentinį, galingą postūmį. Taip pat yra ir su SUP mentėmis. Didesnės mentės suteikia galingesnius smūgius, kurie atitinkamai išstumia daugiau vandens, todėl irklavimas tampa efektyvesnis. Jos labiau mėgstamos plaukiojant banglentėmis ant SUP, nes suteikia stabilumo ir galingus smūgius irkluojant bangą. Tačiau mažesnės mentės geriau tinka kelionėms ir visapusiškam SUP, kai irkluojama ilgesnį laiką. Mažesnės arba vidutinio dydžio mentės tinka pradedantiesiems, nes joms nereikia tiek daug jėgos.
Irkloaukštį lemia pasirinkto SUP tipas ir jūsų ūgis. Irklas visada turėtų būti aukštesnis už jus, o kiek centimetrų pridėsite prie savo ūgio, priklauso nuo SUP tipo. Pavyzdžiui, jei plaukiosite banglentėmis, galite pridėti maždaug 7 colius. Tačiau jei ketinate lenktyniauti, galite pridėti iki 11 colių. Jei norite naudoti savo lentą ir banglenčių sportui, ir plaukiojimui lygiame vandenyje, turėtumėte įsigyti du irklus arba reguliuojamą irklą, ypač jei norite dalytis savo SUP lenta su šeima ir draugais.
Kaip minėta, galite įsigyti fiksuotą irklą, kuris yra skirtas konkrečiam irklavimo tipui ir kurį paprastai naudoja pažengę irklentininkai, aiškiai išreiškiantys savo pageidavimus. Reguliuojami irklai gali būti 2 arba 3 dalių. Dažniausiai naudojami 2 dalių irklai, o 3 dalių irklai dažniausiai naudojami su pripučiamaisiais SUP.
5. Pelekai
Galiausiai, SUP lentos pelekai leidžia reguliuoti pagrindines važiavimo savybes. Panaši taisyklė galioja ir pačiai lentai: didesni ir platesni pelekai suteikia daugiau stabilumo, o mažesni - padidina manevringumą.
Pelekai paprastai yra nuimami ir lengvai keičiami. Jie taip pat būna įvairių komplektacijų, tačiau pagrindiniai tipai yra šie:
- Viengubas pelekas - ne taip smarkiai lėtina lentą irkluojant (dėl svorio ir didesnės trinties su vandens paviršiumi). Ši komplektacija tinkama plaukioti SUP lygiame vandenyje;
- 3 pelekai, dar vadinami "thruster", užtikrina tiesią eigą lygiame vandenyje ir kartu gerą valdymą plaukiant banglente. Visi trys pelekai paprastai yra beveik vienodo dydžio;
- 2+1 sąranką taip pat sudaro trys pelekai, tačiau centrinis pelekas yra didesnis už du šoninius pelekus. Šiai sąrangai teikiama pirmenybė plaukiojant SUP banglente.
Pripučiamos SUP lentos taip pat gali turėti bet kurią iš pirmiau nurodytų pelekų konfigūracijų. Skirtumas tik tas, kad jose naudojami nuimami pusiau kieti pelekai arba lanksčios gumos pelekai, kurie tvirtinami prie lentos. Pripučiamomis valtimis taip pat galite važiuoti be pelekų, jei norite plaukti upe su nedideliais slenksčiais ir seklumais.
Taigi, apibendrinant, bendri dalykai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti prieš perkant SUP lentą, yra šie:
- kokiu SUP sportu ketinate užsiimti;
- lentos dydį pagal tūrį ir ilgį;
- Apsvarstykite, ar norite pripučiamos, ar tvirtos lentos;
- Pasirinkite tinkamą irklo ir peleko sąranką.